המלחמה הנשכחת “الحرب المنسية” بقلم الكاتبة/ يائيل برازيليا

הקשר נוצר לפני מספר שנים, כשהיא עדיין גרה בצנעה. אז היא סיפרה לי על החיים בתימן המסורתית של מי שלמדה במערב, דיברנו על מצב הנשים ועל אמנות. היום היא מבקשת עזרה.

17/04/2016

הקשר נוצר לפני מספר שנים, כשהיא עדיין גרה בצנעה. אז היא סיפרה לי על החיים בתימן המסורתית של מי שלמדה במערב, דיברנו על מצב הנשים ועל אמנות.

כיום היא חיה מחוץ לתימן ובספטמבר האחרון חודש הקשר. מה שהתחיל בהתכתבות עבר לשיחת טלפון, שיחה עצובה, היא אפילו בכתה מיאוש תוך כדי שיחתינו, ביקשה עזרה, הסבירה לי על ההרס, המוות התסכול והיאוש, על הנסיונות הנואשים להעלות את המשבר עצום המיימדים לסדר היום העולמי ועל התחושה שהם נעזבו ונשכחו, שמתיהם אינם נספרים. במערב אין כל חדש ולמתים של המזרח יש תעריף זול.

אנחנו, שלא נטעה, אנחנו במזרח.

 

Murad Sobay Street art מוראד סובאי מצייר על קירות מבנים שנהרסו בהפצצות. כל פרח מייצג אדם שנהרג. שני עלים - מבוגר, עלה אחד - ילד.

Murad Sobay Street art
מוראד סובאי מצייר על קירות מבנים שנהרסו בהפצצות. כל פרח מייצג אדם שנהרג בהפגזה הזו. שני עלים – מבוגר, עלה אחד – ילד.

המשכתי לקרוא ולעקוב אחרי המצב בתימן, שהתדרדר מאז שיחתינו הקודמת. תימן, שהיתה עניה גם קודם לכן, מדממת. הארץ הפכה למזרח הפרוע: ארץ שבה אין שלטון מרכזי דה פקטו, כוחות שונים נלחמים זה בזה באכזריות. כבר שנה שהפצצות אוויר סעודיות יומיומיות פוגעות גם במטרות אזרחיות. שיטת הפעולה הסעודית דומה להפליא למבצעים שלנו בעזה, אך ללא הביקורת האינטנסיבית מבחוץ. הסעודים (הסונים) נהנים מתמיכה מלווה בעצימת עיניים (ואספקת נשק) מצד המערב. המטרה הרשמית הם המורדים החות’ים (השיעים, נתמכים ע”י איראן) אבל הפצצות מהאויר זורעות הרס לתשתיות ופוגעות באזרחים מדי יום.

 המלחמה בחות’ים מאפשרת לאל קאעידה לשפר עמדות ומקלה את כניסתו של שחקן נוסף: דע”ש, אבל לפיגוע דע”ש בצנעה אין הד כמו לפיגוע דומה בבריסל.  מצור מהים והיבשה שנאכף על ידי הסעודים מונע סחורות וסיוע הומניטרי. יותר ממליון וחצי תימנים איבדו את ביתם, חצי מהאוכלוסיה אינה יודעת מהיכן תגיע הארוחה הבאה (רוב המזון בתימן תלוי ביבוא), התשתיות הרוסות.

Murad Sobay Street Art הכיתוב:   Citizens Safety is our priority

Murad Sobay Street Art
הכיתוב: Citizens Safety is our priority

כיצד נשאר סבל כזה כל כך רחוק מהעין בעידן הגלובלי, מעבר לאינטרסים הברורים של מי שאמור לייצג ליברליזם? בהעדר רשות מרכזית שאחראית על הביטחון, התקשורת נמנעת מלהגיע (נוכחות מצומצמת לעומת מקומות עימות אחרים). כמו כן, בשל המיקום הגיאוגרפי פליטים תימנים אינם מציפים את אירופה, כך שהם לא ״בעיה״ ולא יוצרים אי נוחות במערב –  סבלם רחוק מהעין ורחוק מהלב.

התימניה שלי מנסה בכל דרך להגיע למודעות ציבורית. היא מעורבת בדף פייס ״I love Yemen“, שמטרתו להדגיש את הצד היפה של תימן ומשתדלים לסנן פוליטיקה. לא פעם משתפים שם סירטונים מישראל: מעופרה חזה, A-WA, וקליפים מריקודים תימנים בחתונות. הם אוהבים וגאים מאוד ביהודים התימנים השומרים על קשר עם התרבות התימנית.

היא בכתה, וביקשה שאעזור, ואמרתי, אבל מה אני יכולה לעשות? את יודעת מאיפה אני. היא ענתה שהיא מנסה בכל כיוון, אפילו עזרה מהשטן היא תבקש … (האמפ), ואנחנו היהודים, יש לנו קשרים.

לא ידעתי איך לעזור ואולי היא התיאשה ממני. לא המשכנו לדבר.

לפני שבוע הוכרזה הפסקת אש לקראת שיחות שלום שיתקיימו השבוע (החל ב-18 באפריל) בכווית בחסות האו”ם. האופטימיות אינה בשיאה: הפסקת האש נשמרת באופן חלקי  ונסיונות להגיע להסכמה בבעבר, בשיחות דומות בג’נבה שהתקיימו בדצמבר – נכשלו. ארגוני זכויות אדם קוראים לספקי הנשק להפסיק לחמש את הצדדים.

Murad Sobay Street Art

Murad Sobay Street Art

Link>>

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s